Pytania

1. Kogo obejmuje akcja DDABZ?

Akcja Dzieła Duchowej Adopcji Braci Zakonnych obejmuje:

  • braci laików, którzy złożyli śluby wieczyste (są to więc zakonnicy, którzy nie są kapłanami, ale należą do zgromadzenia zakonnego i są po profesji wieczystej),
  • braci zakonnych, którzy nie przygotowują się do kapłaństwa, lecz do bycia bratem – laikiem i są po profesji czasowej – adopcja może być tylko czasowa, gdyż nie wiadomo, czy zdecydują się na śluby wieczyste,
  • braci przebywających w nowicjacie – adopcja może być tylko czasowa, gdyż nie wiadomo, czy zdecydują się na śluby wieczyste,
  • braci zakonnych, którzy przygotowują się do kapłaństwaUWAGA: adopcja taka może być także tylko czasowa. W momencie święceń diakonatu, przestają być objęci akcją DDABZ. Można jednak kontynuować modlitwę za nich w obrębie Dzieła Duchowej Adopcji Kapłanów.

Doradzamy rozsądek przy długości zobowiązań braci, którzy są w postulacie/nowicjacie. Adopcja na 10 lat to ryzyko, że omadlamy powołanie zakonne kogoś, kto już mury zakonne opuścił i założył rodzinę… Dlatego tego typu zobowiązania modlitewne powinny być na okres obowiązywnia ślubów (jeśli mamy taką wiedzę) lub 1 rok.

2. Jak adoptować brata zakonnego?

W pierwszej kolejności zapraszamy do zapoznania się z informacjami przedstawionymi w zakładce „Zasady adopcji”. Następnie – w celu przesłania swojego zgłoszenia należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.

3. Jak długo należy czekać na odebranie mojej wiadomości? Czy otrzymam wiadomość zwrotną?

Termin odebrania wiadomości nie jest stały ze względu na fakt, że osoby pracujące w DDABZ robią to w swoim czasie wolnym. Staramy się odpowiadać na Wasze wiadomości na bieżąco. Czasem może się zdarzyć, że Wasze wiadomości do nas nie dotrą lub zostaną zakwalifikowane do folderów, o istnieniu których nie mamy pojęcia. Dlatego też, jeśli w ciągu 7 dni nie otrzymacie od nas odpowiedzi na przesłaną do nas wiadomość lub potwierdzenia przyjętego zgłoszenia, prosimy o ponowne przesłanie wiadomości / wypełnienie formularza.

4. Jak długo należy czekać na wpisanie adopcji na stronę i przesłanie powiadomienia?

Adopcje są wpisywane w ciągu 3 dni od momentu otrzymania od potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia. Natomiast powiadomienie jest wysłane w ciągu 3 dni od wpisania adopcji na stronę.
Zadeklarowane terminy mają charakter orientacyjny – czas wpisania adopcji i wysłania powiadomienia może zmienić się ze względu na ilość bieżących obowiązków.

5. Powiadomienie o adopcji. Jak jest wysyłane, jak wygląda?

Powiadomienie jest wysyłane za pomocą poczty elektronicznej – bezpośrednio na adres brata zakonnego lub parafii, w której posługuje. W przypadku wysłania wiadomości na adres parafii – temat wiadomości zawiera informację o tym, do kogo skierowana jest wiadomość (tak, aby mogła być przekazana właściwemu adresatowi).

Poniżej wzór powiadomienia (kliknij, aby powiększyć):

roczna przykład

Uwaga! Powiadomienie w formie elektronicznej jest jedyną formą przekazywania informacji o adopcji – bez względu na czas jej trwania. Dla adopcji stałych nie są przewidziane pamiątki wysyłane pocztą tradycyjną.

6. Co oznacza literka „P” przy nazwisku adoptowanego brata?

Literka „P” oznacza, że adoptowany brat otrzymał powiadomienie mailem o swojej adopcji.

7. Czy mogę adoptować Brata jeżeli nie znam jego miejsca pobytu lub adresu mailowego?

Tak, oczywiście! Niestety, w takim przypadku powiadomienie o adopcji zazwyczaj nie będzie wysyłane. Wynika to z faktu, że nie dysponujemy adresami emailowymi do wszystkich braci zakonnych. Bardzo często nie dysponujemy również wystarczającą ilością czasu, aby wyszukiwać informacje do każdej podejmowanej adopcji. Dlatego też bardzo potrzebujemy Waszej pomocy. Jeśli nie znacie miejsca pobytu i adresu mailowego brata zakonnego, bardzo prosimy o to, by poszukać tych informacji przed przesłaniem zgłoszenia.

8. Czy można adoptować więcej niż jednego brata?

Zasadniczo tak. Należy jednak pamiętać, że Duchowa Adopcja to zobowiązanie i odpowiedzialność. Jeżeli jednak ktoś czuje potrzebę modlitwy za więcej niż jednego brata, może adoptować kilku braci.

9. Czy można adoptować zmarłego brata zakonnego?

Oczywiście! W ramach Dzieła Duchowej Adopcji Braci Zakonnych zachęcamy do modlitwy w intencji WSZYSTKICH braci zakonnych, również za tych, którzy zakończyli już swoją ziemską pielgrzymkę.
Na liście „ADOPTOWANYCH” zostaną wówczas wpisani ze znaczkiem †.
Jeśli chesz zgłosić adopcję zmarłego brata zakonnego, prosimy o wyraźne zaznaczenie tego w forumularzu zgłoszeniowym – tak, abyśmy mogli poprawnie wpisać adopcję na stronę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s